Section 4.6 Mixture Problems
Amount | Part | Total | |
Item |
|||
Item |
|||
Final |
Example 4.6.1.
A chemist has
Amount | Part | Total | |
Start | |||
Add | |||
Final |
Set up the mixture table. We start with
Amount | Part | Total | |
Start | |||
Add | |||
Final |
Add amount column to get final amount. The part for this amount is
Amount | Part | Total | |
Start | |||
Add | |||
Final |
Multiply amount by part to get total.
Be sure to distribute on the last row:
Example 4.6.2.
A coffee mix is to be made that sells for
Amount | Part | Total | |
Start | |||
Add | |||
Final |
Set up the mixture table. We know the starting amount and its cost,
Amount | Part | Total | |
Start | |||
Add | |||
Final |
Add the amounts to get the final amount. We want this final amount to sell for
Amount | Part | Total | |
Start | |||
Add | |||
Final |
Multiply amount by part to get the total.
Be sure to distribute on the last row:
Example 4.6.3.
A farmer has two types of milk, one that is
Amount | Part | Total | |
Milk |
|||
Milk |
|||
Final |
We don't know either start value, but we do know final is
Amount | Part | Total | |
Milk |
|||
Milk |
|||
Final |
Multiply amount by part to get totals.
Example 4.6.4.
In a candy shop, chocolate which sells for
Amount | Part | Total | |
Chocolate | |||
Nut | |||
Final |
Using our mixture table, use
Amount | Part | Total | |
Chocolate | |||
Nut | |||
Final |
Multiply amount by part to get totals.
Example 4.6.5.
A solution of pure antifreeze is mixed with water to make a $65%$ antifreeze solution. How much of each should be sued to make $70$ L?
Amount | Part | Total | |
Antifreeze | |||
Water | |||
Final |
We use
Amount | Part | Total | |
Antifreeze | |||
Water | |||
Final |
Multiply to find final amounts
Exercises Exercises β Mixture Problems
1.
A tank contains
2.
How much antifreeze should be added to
3.
Of
4.
How much alcohol must be added to
5.
How many pounds of a
6.
How many grams of pure acid must be added to
7.
A
8.
A
9.
How many pounds of tea that cost
10.
How many liters of a solvent that costs
11.
How many kilograms of hard candy that cost
12.
How many kilograms of soil supplement that costs
13.
How many pounds of lima beans that cost
14.
How many liters of a blue dye that costs
15.
Solution A is
16.
A certain grade of milk contains
17.
A farmer has some cream which is
18.
A syrup manufacturer has some pure maple syrup and some which is
19.
A chemist wants to make
20.
A hair dye is made by blending
21.
A paint that contains
22.
A candy mix sells for
23.
To make a weed and feed mixture, the Green Thumb Garden Shop mixes fertilizer worth
24.
A grocer is mixing
25.
A grocer wishes to mix sugar at
26.
A high-protein diet supplement that costs
27.
A goldsmith combined an alloy that costs
28.
A grocery store offers a cheese and fruit sampler that combines cheddar cheese that costs
29.
The manager of a garden shop mixes grass seed that is
30.
How many ounces of water evaporated from
31.
A caterer made an ice cream punch by combining fruit juice that cost
32.
A clothing manufacturer has some pure silk thread and some thread that is
33.
A carpet manufacturer blends two fibers, one
34.
How many pounds of coffee that is
35.
The manager of a specialty food store combined almonds that cost
36.
A tea that is
37.
How many ounces of dried apricots must be added to
38.
How many milliliters of pure chocolate must be added to
39.
How many ounces of pure bran flakes must be added to
40.
A ground meat mixture is formed by combining meat that costs
41.
How many grams of pure water must be added to
42.
A lumber company combined oak wood chips that cost
43.
How many ounces of pure water must be added to